Hej,
De sidste kg er svære. Og det er især svært når man i forvejen gør det rigtige og det ser det ud til du gør.
Lidt hurtige skud fra hoften:
Mere cardio (løb, cykling eller....) hvis det er muligt - jeg formoder at du skal være velrestitueret til boksetræningen. Ved ikke hvad du laver i fitnesscenteret, hvis det er styrketræning, så læg cardioen bagefter da cardio frigiver stoffer i kroppen der i ca. 6 timer reducerer udbyttet af styrketræningen og det er jo lidt surt.
Mindre mad, sådan helt generelt.
I stedet for proteinshake i skolen, ville jeg vælge noget fuldkornsbrød (mindst 8% kostfibre) med fedtfattigt pålæg f. eks. kalkun. Og så nøjes med proteindrikken efter træning hvor den gør mere gavn (går ud fra at det er valleprotein). Men ellers er jeg fuld af imponade over du har shakes med i skole - det er ellers mest fyre der gør den slags.
Mandler inderholder noget supergodt fedt så det er lidt ærgeligt at skære det væk, men tager det af havregrynene så sparer du lidt. Hvis du spiser fisk nogle gange om ugen, kan det nok forsvares.
Hvis du spiser mere end tre stykker frugt om dagen, kan du nøjes med tre og med fordel spise grøntsager for resten. Gulerødder, bladselleri og peberfrugt går fint i en madpakke.
Slik, chips og sodavand? Det kan begrænses og sodavand erstattes med light-udgaver men vær OBS på om du er en af dem der bliver sulten af sødestoffet.
Hmmm..... kan ikke komme på mere lige nu, tror jeg.
#2 af gtfh (slettet)
Jeg er en pige på 17 år, 1,69 høj, vejer et sted imellem 56-58 kg (det svinger lidt). Jeg er her på madital for at prøve at få styr på min kost inden sommeren kommer, og der dermed er dømt bikinitid.
Jeg er amatørbokser, og et par gange om ugen træner jeg i det lokale fitnesscenter.. mit mål er en superflot og trimmet krop, sådan en som alle mennesker nok i bund og grund drømmer om. Jeg har fået at vide at mavemusklerne først bliver rigtig fremtrædende når man når ned på en fedtprocent på ca. 10 pct., måske lidt mere. Da jeg har 1-2 kg fedt for meget på maven (sådan ser det ihvertfald ud ved øjemål :D) vil jeg gerne sænke min fedtprocent, så jeg virkelig får resultat af min træning. Men spørgsmålet er, hvordan man sænker sin fedtprocent? Jeg spiser i forvejen ret sundt, min morgenmad består altid af havregryn med rosiner, mandler og skummetmælk. I skolen får jeg om formiddagen frugt, og sommetider en proteinshake. Frokosten kan være grovbrød med kylling, grove pasta skruer med kylling eller kalkun, osv. Mellemmåltiderne består også mest af groft brød, frugt eller lign. Og aftensmaden er hvad mutter laver :) men vi spiser altså på ingen måde særlig fed mad herhjemme! Jeg gør også rigtig meget op i hvad jeg spiser, da det er vigtigt for mig at føle mig sund, og hjælper mig med at få det bedre med mig selv..
Håber der er nogen, som kan hjælpe mig :)