Hej Karina, Flot at du tager fat i vægten igen, selvom det er surt at man ikke bare kan tabe sig og så holde vægten. Jeg er selv forholdsvis ny. startede i feb. i år. og har tabt ca. 6 kg.. Jeg skal tabe mig ialt 27, så jeg har 21 kg. igen.
Jeg kan godt følge dig i at det går op og ned. Jeg har selv tabt mig i gennemsnit 0,5 kg./uge, men nogle uger har jeg tabt mig 1-1,5 kg. andre uger ingenting.
Vi må bare støtte op om hinandens op og nedture og give gode råd og vejledning. Velkommen tilbage.
Anni
#2 af aki (slettet)
Dem der har været herinde et stykke tid vil vide at jeg sidste år tabte mig 20 kilo op til brylluppet og jeg de seneste par måneder har været tilbage i korte perioder - det har været når der lige har været en optur på motivationen. Men motivationen er hurtigt forsvundet igen - eller rettere jeg har tænkt at jeg godt kunne styre det ved nogenlunde at holde styr på hvad jeg spiste, men gang på gang har jeg bare alligevel set mig selv spise for meget.
I går gik jeg igen igang med at taste ind i madital og jeg kunne bare allerede der mærke at jeg havde mere kontrol. Der bliver tænkt over alt hvad der bliver puttet i munden og det sætter sin naturlige grænse. Jeg spiste da både bolcher og karameller i går, men jeg spiste også slik med måde da jeg tabte de 20 kilo, så det er fint - bare det ikke tager overhånd.
Nå men status er at jeg tabte 20 kilo og har taget 10 kilo på. Jeg er sur over at jeg har ladet det gå så vidt og jeg nu skal til at kæmpe med de 10 kilo endnu en gang. Det føles lidt som om jeg ikke kan sige at jeg taber mig før jeg har smidt de 10 kilo igen. Men det må jeg jo lige komme over. Dagens vægt er 86 - jeg kan slet ikke vente med at passere de 80 igen.
Jeg glæder mig til at følge med herinde igen, for jeg ved at det er det her der virker for mig.