Jeg har gjort det på den måde at jeg har fortalt så mange som muligt at jeg er på "kur".
Jeg har spurgt veninder og familiemedlemmer om de har lyst til at motionere med mig. Det kan også være at gå en god tur.
Vi har også forskellige ting her i huset som kan lokke men jeg har sagt at jeg ikke vil tilbydes noget, men vil til gengæld heller ikke høre noget for det hvis jeg spiser noget af det alligevel.
Det er svært at være den eneste i huset der er på kur.
Jeg tror det er vigtigt at få fortalt hvor vigtig en beslutning det er for en at starte på en kur.
Når man så kan fortælle at der sker noget på vægten så kan det jo være de bliver interesserede og vil støtte mere op.
Mit råd er at fortælle hvor stor en beslutning det er for dig og hvor vigtigt det er at de alle bakker dig op i det du gør.
Min historie ligner din og jeg fik ikke gjort noget ved det da jeg boede hjemme og det har resulteret i at jeg nu har fået sukkersyge!
Held og lykke.
#2 af Belfast (slettet)
Min far og hans kæreste, som jeg besøger cirka en gang om måneden har jeg det samme problem med. På trods af, at de selv ofte er på kur, så må jeg ikke nøjes med en portion mad. Samtidig brokker de sig over, hvis jeg ikke vil have noget på krydderbollerne (pålæg/smørelse) ved morgenmaden.
I årevis har jeg måtte høre for, at jeg burde tabe mig. Men nu når jeg endelig gør det, så virker det som om, at mine forældre er fuldstændig opsatte på at ødelægge det for mig (hvor mærkeligt det end lyder).
Så mit spørgsmål er, hvordan får I venner og familie til at acceptere (og måske endda støtte op om) det?